Práca školského psychológa
Školský psychológ je jedným z článkov systému poradenstva. Pracuje priamo v školách a školských zariadeniach, kde vykonáva psychologickú činnosť na pomoc deťom. Poskytuje informácie a poradenské služby zákonným zástupcom a pedagógom.
Primárnym cieľom práce školského psychológa je poskytovať odborné psychologicko - edukačné služby žiakom, rodičom, pedagógom a ďalším pedagogickým zamestnancom na rozvíjanie ich zdravého osobného rozvoja a psychického zdravia využitím moderných foriem a metód identifikačno-diagnostickej, konzultačno-poradenskej, nápravno - korektívnej a preventívnej práce.
Školský psychológ poskytuje rady, návrhy, individuálnymi konzultáciami žiakom, pedagógom, výchovnému poradcovi, vychovávateľom, rodičom, vedeniu a riaditeľovi školy a školského zariadenia, ktorí vystupujú vo funkcii konzultujúcich a školský psychológ vo funkcii konzultanta.
Podľa oblastí, v ktorých školský psychológ uskutočňuje svoje aktivity a služby v škole a rieši problémy a ťažkosti žiakov v učení, v správaní, pri rozhodovaní a voľbe povolania., spolupracuje pri narušených sociálnych vzťahoch v triede a psychohygienických otázkach školy a výchovnovzdelávacieho procesu a spolupodieľa sa na optimalizácii, skvalitňovaní a zefektívňovaní výchovy, vyučovania a vzdelávania.
Podľa spôsobu realizácie uskutočňuje školský psychológ v škole psychologické služby individuálne, skupinovo i hromadne, priamo, alebo sprostredkovane, prostredníctvom pedagógov, výchovných poradcov, rodičov, vychovávateľov.
Podľa obsahu činností vykonáva školský psychológ preventívnu, identifikačno - diagnostickú, konzultačno-poradenskú a nápravno - korektívnu činnosť.